9 Mało Znanych Czynników, Które Mogą Przeszkodzić Ci znaleźć psychologa - zdrowe życie

psychoterapia Kraków

Co daje terapia?

Na terapię najczęściej uczęszczają pacjenci zmagający się z bardzo poważnymi problemami. Nienaturalny i nieprawidłowy stan psychiczny uniemożliwia im funkcjonowanie w społeczeństwie, tak więc logicznie rzecz biorąc wymaga on leczenia, które zapew

9 Mało Znanych Czynników, Które Mogą Przeszkodzić Ci znaleźć psychologa - zdrowe życie psychoterapia Kraków
nia zwykle albo terapia indywidualna, albo terapia grupowa. Czasami psychoterapie pomagają też tym ludziom, którzy bez żadnej większej przyczyny odczuwają coraz częściej smutek albo po prostu nie czerpią już takiej przyjemności z życiowych sytuacji. O swój stan psychiczny warto wtedy zawalczyć. W przeciwnym wypadku może się on przerodzić w coś znacznie poważniejszego, czyli np. w depresję.

Jeżeli chodzi natomiast o konkretne schorzenia czy przypadłości, psychoterapia na pewno pomoże osobom, które chorują na nerwicę lękową, depresję, nerwicę natręctw bądź nadmierną nieśmiałość, nierzadko przeradzającą się w fobię społeczną. Terapia jest jednak także formą zwykłego wsparcia oraz nauki samego siebie. Każdemu może się ona przydać i u każdego może się sprawdzić.


Błędem jest natomiast myślenie że terapia

Niektórzy w ogóle nie rozumieją, na czym polega psychoterapia i to dlatego nie chcą z niej korzystać. Błędem jest natomiast myślenie, że terapia polega wyłącznie na rozmawianiu. Oczywiście głównym jej elementem są rozmowy, ale nie przypominają one w niczym zwykłych codziennych konwersacji, które każdy odbywa z rodziną, znajomymi czy współpracownikami. Poprzez umiejętne prowadzenie rozmowy psychoterapeuta stara się dotrzeć do podświadomości pacjenta. Wyciąga z niego to, co ten próbował ukryć albo z czego nawet nie zdawał sobie sprawy. Zwłaszcza te negatywne emocje nierzadko pozostają poza granicami świadomości. Człowiek potrafi oczywiście dostrzec u siebie gorszy nastrój, smutek, lęk czy strach, ale zwykle nie jest w stanie sam dojść do tego, co tak naprawdę wywołuje te wszystkie emocje. Z kolei terapia grupowa nierzadko daje też dobry wgląd w problemy innych osób. Pacjenci korzystający z tej formy psychoterapii uzyskują jeszcze większe wsparcie, ponieważ otrzymują je zarówno od terapeuty, jak i od innych uczestników zajęć.


Gdy w naszym życiu zdarzy się

Każdy zawód w jakimś sensie pomaga innym ludziom. Przecież kiedy nie umiemy sami czegoś zrobić, zwracamy się o pomoc do specjalisty, aby nasz problem można było rozwiązać. Niektóre z nich są jednak bardzo poważne i ich rozwiązanie może być bardzo trudne, ale jak najbardziej możliwe. Gdy w naszym życiu zdarzy się coś bardzo przykrego, nie możemy sobie z tym poradzić, analizujemy czy mogliśmy zrobić coś, żeby temu zapobiec i tak dalej. Śmierć bliskiej osoby, rozstanie z partnerem, zwolnienie z pracy czy jakakolwiek inna sytuacja, w której coś kończy się na zawsze sprawia, że powrót do normalnego życia może być niemożliwy bez pomocy specjalisty. Psychoterapia może być sposobem na to, aby sobie poradzić i móc żyć dalej, mimo tego, że na początku może wydawać nam się to niemożliwe. Terapia indywidualna, albo terapia grupowa na pewno pozwoli nam po jakimś czasie uporać się z tym, co od jakiegoś czasu nas dręczy. Jeśli wolimy samodzielnie rozmawiać z terapeutą, wybierzmy terapię indywidualną, natomiast jeśli być może ktoś inny ma taki sam albo podobny problem do naszego, rozważmy opcję, którą jest terapia grupowa. Praca i pomoc psychoterapeuty, zarówno w jednej, jak i w drugiej opcji może okazać się dla nas jedynym wyjście, aby móc normalnie żyć po nieodwracalnej stracie, jakiej doświadczyliśmy.


Nie można za każdym razem postępować

Popularną formą psychoterapii dla rodzin jest terapia oparta na doświadczeniach. Jej głównym celem jest zerwanie pewnych schematów, które kierują zachowaniem członków rodziny. Niemalże wszyscy się na nich opierają, zwykle robiąc to zupełnie podświadomie. Takie schematy trzeba zerwać, by dać rodzinie dużo większą swobodę. Każdy powinien być otwarty na nowe doświadczenia. Nie można za każdym razem postępować tak samo i oczekiwać innych efektów. Nawet w życiu rodzinnym bardzo ważne jest "eksperymentowanie". Zwiększona swoboda, do której doprowadza terapia grupowa, pozwala też poczuć większy luz i wpływa korzystnie na samopoczucie wszystkich członków rodziny.

Ostatnim nurtem, który terapeuta rodzinny może zaproponować swoim pacjentom, jest ten model poznawczo-behawioralnym. Jego dużym plusem jest to, iż niemalże natychmiast doprowadza on do pozytywnych zmian. Psychoterapia poznawczo-behawioralna rozwiązuje raczej te bieżące konflikty. Może zatem okazać się nie do końca dobrym wyborem dla rodzin, które z problemami zmagają się już od wielu lat.